Praktyczne info

Co powinieneś wiedzieć

Ze względu na duże zróżnicowanie kulturowe tego ogromnego kraju nasz opis dotyczy bardziej syberyjskiej części Rosji.

Transport

Biorąc pod uwagę ogrom terenów to bez wątpienia samolot to najlepszy środek komunikacji , są bezpieczne i niczym nie odbiegają od światowych standardów.
Bardzo dobrze i wygodnie podróżuje się koleją i na jej punktualność nie można narzekać.
Gorzej jest z autobusami , często są zatłoczone a tabliczka informacyjna na przystanku z rozkładem jazdy wydają się zbędna , już dokładniejsze info. dostaniemy od ludzi na przystanku.
Taxi to najlepszy sposób transportu miejskiego choć musimy być przygotowani na niezły zastrzyk adrenaliny.
Oczywiście można podróżować własnym samochodem co nie do końca wydaje się rozsądne , siadanie za kierownice w tym kraju wymaga dużych umiejętności , odwagi i cierpliwości na to co nas spotka na drodze.
A na rosyjskich drogach jest wszystko czego nie powinno być !
Stan dróg jest dramatyczny szczególnie w miastach , ma się takie wrażenie jakby Syberia była dotknięta zniszczeniami 2 wojny światowej które do tej pory nie zostały jeszcze usunięte. Jedynie drogi federalne mają odcinki dobrej nawierzchni która nagle mogą się zakończyć bez jakiegokolwiek oznakowania .
Informacje drogowe najczęściej są opisane cyrylicą i łacińskim alfabetem co jest dobrym ułatwieniem dla cudzoziemców ale nie oznacza to że są dobrze czytelne ! Często są brudne ,zniszczone , lub bezsensu usytuowane tworząc pułapki drogowe wykorzystywane przez policję która nie zna słowa „litość” w szczególności dla rosjan.
W rosji jesteś często zmuszony złamać przepisy drogowe choćby ze względów bezpieczeństwa a taka sytuacji jest błyskawiczne wyłapana przez „stróżów prawa”
W tym kraju odległości są ogromne i podróżuje się dniami czasami tygodniami ale drogi rosyjskie mają tą zaletę że nie zaśniesz za kierownicą bo masz przed sobą:
dziury i jamy , otwarte kanały , korki , wypadki , remonty ,objazdy, kontrole policyjne , niekulturalni kierowcy i szaleni tirowcy ,
OK. może troszeczkę przesadziłem ale dziesiątki tysięcy km zrobione po rosji wykształciły mi taki obraz.
Najlepiej trzymać się zasady że Rosyjskie drogi są dla rosjan nie dla ciebie !

Zakupy

Największy kraj świata ale chyba najmniej cos produkuje , w sklepach dominuje chińska tandeta , rosyjskich produktów jest mało i nie najlepszej jakości , rzeczy importowane z Ameryki czy Europy które i tak zrobiły chińskie rączki mają kosmiczne ceny.
Cena markowych produktów może być kusząca ale nie zapominajmy że Rosjanie są mistrzami w podrabianiu.
Robiąc zakupy trzeba pamiętać że w Rosji prawa konsumenta odbiegają daleko od standardów europejskich , żartobliwie można powiedzieć że gwarancja zakupionego produktu często obowiązuje dopóki jesteśmy w sklepie , po zatrzaśnięcia drzwi od zewnątrz możemy mieć kłopoty z reklamacją zakupionej rzeczy.
Przepiękne rękodzieła to bez wątpienia coś co skusi każdego , różnego rodzaju pamiątki i praktyczne rzeczy do domu zrobione w drzewie , kamieniu , kości czy bardzo popularne wyroby z kory brzozowej , które często zadziwiają swym wyglądem.

Rosjanie

W europie rosjan przedstawia się negatywnie ale najczęściej negatywne słowa padają od ludzi którzy nigdy nie byli w rosji , nie znają ich kultury ani języka. Negatywny obraz tworzony jest też przez upolitycznione wiadomości TV.
Często zły obraz tworzą też sami Rosjanie mieszkający w Europie czy USA lub zamożni rosyjscy turyści którzy bawiąc się w światowych kurortach mają specyficzny rodzaj odpoczynku , ale ta grupa ludzi niewiele ma wspólnego z przeciętnym obywatelem Rosji.
Bez wątpienia najbardziej wiarygodne informacje o tym kraju i jej mieszkańcach znajdziemy w internecie w opisach ludzi którzy podróżowali po rosji.
Jacy naprawdę są Rosjanie?……. ci w Rosji oczywiście.
Rosjanie to naród który rządzą się prostymi prawami ,czarne jest czarne a białe jest białe i jako turysta powinieneś wiedzieć że jeśli jesteś przyjaźnie nastawiony to masz zagwarantowane wspaniała gościnę i przyjemny odpoczynek , ale jeśli wykażesz się brakiem tolerancji to będziesz na 100% tak samo potraktowany.
Słynna rosyjska gościnność jest na każdym kroku , Rosjanie bardzo chętnie zapraszają do domu i częstują wszystkim co mają. Kochają biesiady i długie dyskusje które brzmią jak gniazdo pszczół w uszach cudzoziemców nie znających języka.
Nieustannie coś jedzą , zakąszają , wznoszą wymowne toasty i bez końca do picia i jedzenia namawiają , jakby nie rozumieli słowa „Ja już nie mogę”
Jedzenie na ogół jest bardzo proste i nie zawsze apetycznie podane do stołu ale jest świeże i przepyszne lecz kaloryczne więc licz się z tym że pare kg. Ci przybędzie.
Rosjanie bardzo lubią tematy polityczne , rozmowa o Unii Europejskiej czy NATO gwarantują nam biesiadę do rana.
Odradzam wgłębienie się w historyczne szczegóły np. 2 wojny światowej, Rosjanie inaczej postrzegają historię przez co rozmowy mogą być męczące.
Kochają humory i bez końca mogą je opowiadać ale niestety najczęściej są one zrozumiałe tylko w języku rosyjskim a tłumaczenie ich na inne języki często nie ma sensu.
Obywatele Rosji to większości zagorzali patrioci lecz jest to rosyjska odmiana patriotyzmu nie zrozumiała Europejczykowi, są dumni bycia Rosjanami a jednocześnie się tego wstydzą, kochają swój kraj a często narzekają i go krytykują, niechętnie pomagają swojemu rodakowi ale obcy zawsze może liczyć na pomoc .
Rosjanie a szczególnie mieszkańcy syberii są mistrzami tzw. prowizorek, potrafią zrobić prawie wszystko z niczego, skręcając i wiążąc wszelakie butelki, patyki, korki, sznurki, śrubki itp. tworząc przeróżne praktyczne rzeczy.

Ogólnie Rosjanie to radosny naród no może poza różnymi służbami mundurowymi, zobaczyć u policjanta uśmiech na twarzy graniczy z cudem, brak
poczucia humoru i groźny wyraz twarzy u wszelakich służb to chyba ostatnie pozostałości po komunistycznym systemie.
Choć Rosją ma nieograniczony potencjał turystyczny to jednak nie należy ona do typowo turystycznych krajów.
Jest trudna do podróży szczególnie bez znajomości języka rosyjskiego.
Rosyjska polityka jakby nie zauważała gigantycznych dochodów z turystyki i niewiele robi by ściągać miliony turystów, zła infrastruktura, niskie standardy, wizy, obowiązek rejestracji w miejscach pobytu, to wszystko nie zachęca turystów do odwiedzin, co nas akurat bardzo cieszy bo wszyscy wiemy co biznes turystyczny i miliony turystów mogą zrobić z ostatniej na ziemi nieskazitelnej przyrody.

Na szczęście Syberia to nadal kraina bardziej dla podróżników niż turystów.